Polska Półka czyli Polish Bookshelf Project

„Polska Półka” czyli „Polish Bookshelf Project” jest akcją organizowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 250. rocznicy utworzenia stałej polskiej misji dyplomatycznej w Zjednoczonym Królestwie.

Projekt jest organizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytutem Książki, a także organizacjami charytatywnymi w Wielkiej Brytanii: Polonijne Centrum Edukacyjne LITERKA, European’s Welfare Association i Polska Macierz Szkolna.

W ramach akcji do brytyjskich bibliotek trafi 1450 książek polskich autorów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz książek o Polsce. Kampanii towarzyszyć będzie również seria wydarzeń kulturalnych, w których udział wezmą autorzy i eksperci z dziedziny polskiej kultury.

Polonijne Centrum Edukacyjne LITERKA było odpowiedzialne za pozyskanie książek polskich autorów z wydawnictw w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Nie sposób wymienić wszystkich autorów książek, które trafią do brytyjskich bibliotek, ale warto wymienić choć kilku: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Witold Gombrowicz, Zofia Nałkowska, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski, Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski, Marek Krajewski, Stanisław Lem, Zygmunt Miłoszewski, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska i wielu innych.

Polish Bookshelf Project zainaugurowano 9 marca spotkaniem z pisarką kulinarną polskiego pochodzenia Ren Behan. W wydarzeniu w Kensington Central Library w zachodnim Londynie wzięli udział burmistrz Kensington i Chelsea Marie-Therese Rossi, radny Will Pascal oraz Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Urodzona w Manchesterze w rodzinie polskich imigrantów z okresu II wojny światowej Ren Behan opublikowała nominowaną do nagrody Gourmand World Cookbook Awards 2018 książkę „Wild Honey & Rye: Modern Polish Recipes” („Dziki miód i żyto: współczesne polskie przepisy”).

Obecność ponad miliona Polaków w Zjednoczonym Królestwie i wzrost popularności języka polskiego w wielu społecznościach jest zaproszeniem dla wszystkich, aby dowiedzieli się więcej o bogatym dziedzictwie kulturowym Polski. Mamy nadzieję, że wzbogacając zasoby lokalnych bibliotek publicznych polską literaturą, zainspirujemy wszystkich do dowiedzenia się więcej o Polsce i stworzymy platformę do rozmów oraz dialogu w różnorodnym gronie tak, aby zbudować razem wspólną przyszłość.
Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie

Przyłącz się do akcji i opowiedz o swoich ulubionych książkach używając #PolskaPółka i #PolishBookshelf na Facebooku i Twitterze!
Źródło: PAP, Ambasada Polska w RP

0 Komentarzy

Napisz komentarz

©2024 Polonijne Centrum Edukacyjne LITERKA

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?