FIGLARNA KREDKA

Komplet edukacyjny do nauki języka polskiego dla 5-6 latków

I poziom nauczania

Od Autora

„Figlarna Kredka” to coś więcej niż zwykły szkolny podręcznik. Aby z radością, bez przymusu uczyć się w szkole, lekcje muszą być niezwykłe i podręcznik także. W „Figlarnej Kredce” jest 36 niezwykłych opowieści namalowanych ręką artystki – malarki. Śledzenie losów Kredki – bohaterki tych opowieści, to już milowy krok w nauce czytania. Szukanie przyczyny i skutku, domyślanie się, spostrzeganie szczegółów, nazywanie rzeczy, osób, cech, czynności, określanie położenia w przestrzeni – to bogacenie słownika. Bez zasobu słownikowego nie ruszymy z czytaniem! Możemy nazywać litery, ale nie będziemy czytać. W „Figlarnej Kredce” jest ponad 50 rożnych polskich tekstów literackich, czytając je dzieciom dajemy im dużą dawkę języka, przyzwyczajamy do obcowania z literaturą piękną… a to właśnie jest nauka czytania. Te utwory literackie to także materiał do treningu czytania. Na nich właśnie dzieci mogą przyzwyczajać się do wodzenia wzrokiem po tekście z zachowaniem właściwego kierunku, ćwiczyć czytanie fragmentów, najpierw wspólnie z nauczycielem, potem samodzielnie. Książka bazuje na czytaniu globalnym i obfituje w materiały do takich ćwiczeń. „Figlarna Kredka” to także propozycja zabaw, ćwiczeń, zagadek, które mają wspierać doskonalenie sprawności w zakresie języka polskiego i wspierać dzieci w rozwoju ogólnym. W „Lekcjach z Kredką” – książkach dla nauczyciela, dokładnie opisuję jak można to z dziećmi robić. We wspomnianych przewodnikach sugeruję także pracę domową. Nie obciąża zbytnio rodziców. Raczej mobilizuje do tego, by wysłuchać wrażeń z niezwykłych lekcji i zauważyć progres w nauce języka polskiego, rozwoju ogólnym, w tym rozwoju zainteresowań światem, książkami i czytaniem. Książka jest na rynku od września 2016. Powstawała wcześniej i we fragmentach była wykorzystywana na lekcjach języka polskiego poza Polską w wielu krajach, nie tylko w Europie. Dotychczas otrzymałam bardzo dobre informacje zwrotne, niektóre można poznać zaglądając na stronę „Figlarnej Kredki”. Kolejne części cyklu wraz z opracowaniem metodycznym:  „Sprytny Ołówek”, „Ciekawskie Pióro” oraz „Szybki Długopis” umożliwiają pracę metodą projektu.

Podręcznik dla ucznia

Podręcznik składa się z trzech części.
W każdej z części znajduje się 12 spójnych tematycznie rozdziałów
ułożonych zgodnie z kalendarzem szkolnym.
Łącznie 36 propozycji zajęć.

Bohaterką jest Kredka, zawsze ciekawa świata, mająca wiele pomysłów,
lubiąca się śmiać i figlować.

Książka zawiera ponad 50 tekstów literackich 25 autorów polskich.
Wśród nich teksty zarówno znanne od pokoleń, jak i współcześnie tworzone dla dzieci.

Figlarna Kredka cz.1
Figlarna Kredka cz.2
Figlarna Kredka cz.3

Kredkowanka

Zeszyt pracy dla ucznia, który współgra z podręcznikiem.
Szkice scenek z książki, do samodzielnego kolorowania przez ucznia,
oraz krótkie rymowanki zachęcają do rozmów o historyjkach, puentują je.
Są pretekstem do wielu ćwiczeń językowych,
np. nazywania emocji i dyskutowania na ważne tematy.
Prowokują do czytania.

Kredkowanka przód
Kredkowanka_3

Lekcje z Kredką

czyli jak pracować z kompletem edukacyjnym
„Figlarna Kredka”

Lekcje z Kredką składają się z trzech części. W każdej z nich znajdują się szczegółowo zaprezentowane, ustrukturyzowane, autorskie pomysły na łącznie 36 zajęć lekcyjnych.

Konsekwentnie powtarzane na każdej lekcji ćwiczenia, takie jak: słuchanie tekstu literackiego czytanego przez nauczyciela i praca z tekstem, „czytanie” opowieści obrazkowych, słuchanie i opowiadanie historyjek obrazkowych, opisywanie obrazów, ćwiczenia percepcji słuchowej, ćwiczenia grafomotoryczne będące zaplanowanym procesem kształtowania umiejętności kreślenia liter i nauki pisania, mają doskonalić umiejętności językowe dzieci w zakresie recepcji i produkcji języka polskiego.

Ciekawe i różnorodne zajęcia to sposób na to, by lekcje w polskiej szkole były przyjemnie spędzonym czasem,
a w konsekwencji pogłębiały zainteresowanie Polską i wzmacniały chęć uczenia się.

Lekcje z Kredka_1 bez logo
LEKCJE Z KREDKA_CZ.2_OKLADKA MALA
LK_o3

Materiały do pobrania

Dodatkowe materiały, pomagające nauczycielom w organizacji lekcji

Program Nauczania

Uwzględnia wymagania i treści Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą uporządkowane zgodnie z zasadą stopniowania trudności i nauczania spiralnego. Kolejność kart programowych jest zgodna  z kalendarzem szkolnym i porządkuje treści w układzie od września do czerwca.

Karty pracy

Karty pracy do ćwiczenia małej grafomotoryki

Karty do ćwiczenia czytania

Karty pracy do scenariuszy zajęć

©2024 Polonijne Centrum Edukacyjne LITERKA

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?